RoKin Luistelukoulu Tytöille ja Pojille - Tutkin, kokeilen ja luistelen
Julkaistu: 13.12.2023 15.50

RoKin Luistelukoulu Tytöille ja Pojille - Tutkin, kokeilen ja luistelen

MITÄ:

Luistelukoulu on tarkoitettu kaikille luistelusta kiinnostuneille ja luistelun alkeita opetteleville tytöille sekä pojille. Luistelukouluun saa tulla yhdessä tutun ja turvallisen aikuisen kanssa. Toiminnan tarkoituksena on tarjota hyvä ja turvallinen matalankynnyksen ympäristö lapselle tulla tutustumaan jäähän ja lajiin, myös yhdessä vanhemman kanssa (lapsi-vanhempi luistelu). Tämä ryhmä on oivallinen paikka aloittaa harrastus, kun lapsi tarvitsee vielä aikuisen tukea ja apua jäällä liikkumiseen ja pystyssä pysymiseen. Tavoitteena on mahdollistaa positiiviset kokemukset liikunnan parissa ja herättää kiinnostusta lajia kohtaan. Harjoituksissa pakolliset varusteet ovat luistimet ja kypärä niin lapsella kuin vanhemmalla. Halutessaan seuralta saa lainaksi harjoituspaidan sekä mailan.

Harjoituksissa on paikalla RoKin valmentaja vastaamassa toiminnasta. Harjoituksissa jäälle laitetaan valmiiksi erilaisia pisteitä, joita voi vapaasti käyttää (esimerkiksi formularata, kiekonkäsittely rata, peli alue, leikki alue jne.) sekä välineitä, joita käyttäen vanhemmat voivat yhdessä lapsen kanssa ”rakentaa” mielekästä puuhastelua. Jäällä on myös yhteistä ohjattua toimintaa, mutta siihen osallistuminen on vapaaehtoista. RoKin valmentaja tukee ja opasta vanhempia ja lapsia tarpeen mukaan. Tarkoituksena on, että lapsi itse kokeilee ja tutkii jäätä ja välineitä vanhemman tukiessa ja kannustaessa. Tällä tavoin oppiminen ja kehittyminen tulee lapsen kiinnostuksesta ja lapsi löytää itselleen hyviä tapoja toteuttaa asioita. Opetuksellisia osioita ja yhteistä puuhastelua otetaan mukaan enemmän tilanteen ja ryhmän tarpeiden mukaan.

Lajitaitojen ja innostuksen karttuessa on mahdollisuus käydä kokeilemassa ja tutustumassa toimintaan myös Kiekkokoulun puolella.

MISSÄ:

 • Harjoitukset pidetään Lappi Areenan harjoitushalli 1:ssä (hh1)

MILLOIN:

 • Harjoitukset pyörivät sunnuntaisin klo 12.15-13.05 – Hh1
 • Kevätkauden aloitus 14.1.2024 – mukaan pääsee koko kevään ajan

HINTA:

 • Kevätkauden hinta on 69 € sis. 12-15 harjoituskertaa, riippuen hallin käytön muista päällekkäisyyksistä kuten sarjapelit tms.

ILMOITTAUTUMINEN KOTISIVUILTA KOHDASTA ILMOITTAUTUMISET

Tai tästä linkistä

 • Mukaan tuleville kaksi ensimmäistä harjoitusta ovat ilmaisia kokeilukertoja, tehkää kuitenkin ilmoittautuminen, jotta toiminnasta vastaava on tietoinen jäälle tulevien määrästä.

Jos pelaaja ei jatka kokeilukertojen jälkeen tai lopettaa kesken kauden – Heti ilmoitus seuran Taitovalmentajalle! mikko.partanen(a)rovaniemenkiekko.fi

LASKUTUS:

 • Lasku lähetetään sähköpostitse kauden puolivälin tienoilla, sen mukana tulee ohjeistus maksuntiedoista ja viitteestä.
 • Ensimmäinen maksu muistutus lähetetään tarvittaessa n. 3-4 viikkoa laskun lähetyksen jälkeen.

KÄYTÄNNÖNOHJEET:

 • Satunnaisesti vuoroja joudutaan siirtämään tai perumaan Areenalla järjestettävien tapahtumien, juniorijoukkueiden turnauksien tai pyhien/lomien vuoksi. Näistä peruutuksista tai muutoksista ilmoitetaan sähköpostitse.

Varustus:

 • Pakolliset varusteet ovat luistimet ja kypärä (niin lapsella kuin vanhemmalla). Oma juomapullo on hyvä olla mukana.
 • Jäälle on hyvä pukeutua lämpimästi, mutta liikkumisen mahdollistaviin vaatteisiin, esimerkiksi verryttelyasu aluspukuineen tai kevyt toppapuku ja käsineet.
 • Luistimet tulee olla terävät, jotta harjoittelu on helpompaa ja mielekästä. Kun kiristätte luistimet, laittakaa ne napakasti kiinni, pistäkää luistimen etuläppä polvisuojan alle, mikäli sellaiset on, jos nauhat ovat pitkät niin lyhentäkää niitä (älkää kiertäkö nilkan ympäri, se rajoittaa nilkan liikkuvuutta) ja jos teillä on uudet jäykät luistimet, niin jättäkää ylin ”reikä” nauhoittamatta.

Kulku ja toiminta hallilla:

Yleistä:

 • Sisäänkäynti harjoitushalli 1:seen Santasportin/Lapin Urheiluopiston puoleisesta sivuovesta, joka on Ounasvaaran hiihtoseuran Punaisen tuvan kohdilla. Oven yllä lukee VIP-sisäänkäynti.
 • Sisään tultaessa edessä avautuu pitkä käytävä ja harjoitushalli 1:sen pukuhuoneet löytyvät käytävän vasemmalta puolelta (5,6,7,8).
 • Sisään käynniltä löytyy heti vasemmalta ilmoitustaulu ja info TV. Näiltä löydät jäävuorolistat, joista voit tarkistaa jäävuoron sekä käytössä olevan pukukopin, joka on merkattuna jäävuoron kohdalle.

Pukuhuoneet ja vaihtoaitiot:

 • Pidetään yhdessä huolta hallin siisteydestä eli ei roskata ja pukukopit jätetään aina siistimpään kuntoon lähtiessä kuin ne olivat tultaessa.
 • Pukuhuoneisiin ei mennä kengät jalassa, vältetään hiekan kulkeutuminen koppiin! Kengät jätetään pukuhuoneen ovelle siististi.
 • Vaihtoaitioon ei ole lupaa mennä muilla kuin toimihenkilöillä ja harjoituksiin osallistuvilla.
 • Poikkeus sääntöön on se, jos pelaaja tarvitsee alkuun vanhempien tukea ja tsemppiä. Tällöin Vanhempi voi tulla vaihtoaitioon, mutta kengät jäävät tällöinkin pukuhuoneen ovelle, vältetään hiekan kulkeutuminen vaihtoaitioon.

Harjoitukset:

 • Tarpeeksi ajoissa paikalle, jotta ei tule kiire varusteiden kanssa ja kerkeää ajoissa jäälle.
 • 50 minuuttia voi olla pitkä aika varsinkin nuoremmille, joten on hyvä ja suotavaa pitää tarpeeksi taukoja vaihtoaitiossa.
 • Eikä ole vakavaa, mikäli lapsen jaksaminen rupeaa loppumaan kesken jäiden ja on parempi lähteä hiukan aiemmin ja jatkaa seuraavalla viikolla uudella innolla.
 • Vaihtoaitiosta ei mennä jäälle ennen kuin jääkoneen kulkureitin luukut ovat kiinni!

PELISÄÄNNÖT:

Seuran strategia ja pelisäännöt:

 • Harjoituksissa toimitaan seuran määrittelemien pelisääntöjen mukaan
 • Strategia ja pelisäännöt löytyvät etusivulta, alasvetovalikosta Rovaniemen Kiekko

Ryhmän omat toimintamallit ja pelisäännöt:

 • Kauden alussa ja kauden edetessä ohjaaja ja kävijät muodostavat yhdessä ryhmälle toimivia toimintatapoja ja sääntöjä.

Tervetuloa mukaan ja nähdään hallilla!

Pidätämme oikeuden muutoksiin. Kauden aikana muutoksista ilmoitetaan myös suoraan harrastajille.

Mikäli jokin asia askarruttaa, ole yhteydessä Taitovalmentaja Mikko Partaseen mikko.partanen(at)rovaniemenkiekko.fi